Saga dla rodziców

Boże Narodzenie to idealny czas, aby odpocząć od codziennych obowiązków, na rzecz szykowania pysznych potraw, strojenia domu i spędzenia czasu z najbliższymi. To również czas, w którym można zapomnieć o rzeczywistości, aby przenieść się w odległe czasy i dać wciągnąć w porywającą historię. Sagi historyczne to świetny prezent dla święta dla rodziców, którzy uważają czytanie za najlepszą rozrywkę i inną formę podróży.

“Złota godzina”

“Złota godzina” Sary Donati to wciągająca od pierwszych stron saga historyczna. Anna i Sophie Steward są lekarkami, które wychowała owdowiała ciotka Quinlan. Ich dom nigdy nie należał do konwencjonalnych, a poczucie wolności i szacunku wobec ludzi, było im wpajane od najmłodszych lat. Dzięki temu i własnej pracy obie stały się doskonałymi lekarkami, co nie jest takie oczywiste, biorąc pod uwagę fakt, że jest koniec XIX wieku, a jedna z nich jest Mulatką. Kiedy antyaborcyjne nastroje i ustawy zabijają setki kobiet w Stanach Zjednoczonych, młode kobiety walczą o swoje szczęście i o życie pacjentek. Sytuacja nabiera tempa, gdy w jednej z nich zakochuje się nowojorski policjant, Jack Mezzanotte, a kobiety wraz z ciotką postanawiają adoptować włoskie sieroty.

“Stulecie Winnych”

“Stulece Winnych” Ałbeny Grabowskiej to trzytomowa saga, która cieszy się ogromną popularnością i doczekała się równie popularnej ekranizacji ze sławami polskiej kinematografii. W powieściach poznajemy kolejne losy rodziny Winnych, zaczynając od czasów sprzed pierwszej wojny światowej, a kończąc na latach współczesnych. Niesamowicie barwni bohaterowie zmagają się z największymi wydarzeniami wieku XX, których efekty, mimo że często z opóźnieniem, docierają nawet do podwarszawskiego Brwinowa. Pierwszy tom serii, “Ci, którzy przeżyli”, obejmuje okres trwający od pierwszej do drugiej wojny światowej. Drugi tom, zatytułowany “Ci, którzy walczyli”, rozgrywa się w latach 1942-1968. Z kolei ostatnia część sagi rozpoczyna się w roku 1971. Całość składa się w niezwykle ciekawą historię zwykłej rodziny i dowodzi, że wskutek niezwykłych wydarzeń XX wieku, w każdej rodzinie może roić się od równie nieprawdopodobnych wspomnień.

Tagged , , ,